Trápí vás přebytečná kila? V Mauritánii byste musely přibrat

4. listopadu 2007 v 11:59 | thia |  Články o hubnutí
Padesátnice Maj Mint se plahočí nahoru po schodech a když se konečně dostane s třesoucíma se nohama nahoru, lapá několik minut po dechu. Příčinou jejích potíží je nadváha, avšak za jejími překypujícími tvary není přejídání v klasickém slova smyslu.

Maj je podobně jako mnoho dalších žen afrického státu Mauritánie obětí místní tradice. Protože ideálem krásy jsou zde obézní ženy, mnohé dívky jsou od dětství vykrmovány proti své vůli, napsala agentura AP.
Žena při těle je v Mauritánii, která je opakovaně sužována suchem, považována za důkaz zámožnosti rodiny. Aby dívka dosáhla požadovaného ideálu, začíná se s výkrmem už od jejích čtyř let, což byl i případ Maj. Musela denně vypít neuvěřitelné množství velbloudího mléka. Zbili ji pokaždé, když zvracela, když odmítla další porci, vyvraceli jí prsty.
Žaludek ji bolíval tak, že se modlila za smrt všech zvířat světa, aby už nebylo žádné mléko. Teď jí činí potíže obyčejná chůze a trpí cukrovkou a srdeční chorobou. "Moje matka si myslí, že mi dopomohla ke kráse, ale ve skutečnosti způsobila mou nemoc," říká.
Mauritánská vláda o problému ví. Zahájila rozhlasovou a televizní kampaň, která informuje o nebezpečích obezity. Díky této kampani a také díky hrdinkám zahraničních televizních seriálů se daří tradici výkrmu tlumit aspoň v městských rodinách. Zatímco ve věkové kategorii nad 40 let má za sebou vykrmování třetina žen, v generaci do 19 let se s tím setká už jen jedna dívka z deseti.
Přesto je stále mnoho Mauritánek toho názoru, že je dobré mít nadváhu. Zkoušejí se k ní dopracovat moderními metodami. Čtyřiadvacetiletá Zajnab Mint se vejde do šatů nejmenší velikosti a chce to změnit. Na pult lékárny sype hrst drobných a kupuje si antihistaminika, která lékaři předepisují k léčbě senné rýmy. Léky mají ale vedlejší účinek - zvyšují chuť k jídlu. Vláda už zakázala jiný preparát používaný k povzbuzování chuti k jídlu - zvířecí steroid, který se přidával do velbloudího krmení.
Zajnab Bilchirová má doma potíže. Manžel si totiž myslí, že není dost tlustá. Líbila se mu v posledních měsících těhotenství, ale po porodu jeho zájem o ni zeslábl. Jako dítě odmítala jíst a matka ji za to bila. Dnes bojuje, aby přibrala deset až 15 kilogramů, "protože mužům se to líbí".
Jedno maurské přísloví říká, že žena zaujímá v srdci muže tolik místa, kolik odpovídá její váze.
Isilmu Uld Mohammad svou devadesátikilovou manželku zbožňuje a radoval se z ní ještě víc, když tloustla v době těhotenství. Když se dověděl, že choť pochoduje kolem nuakšottského fotbalového hřiště, aby něco shodila, byl zásadně proti. Nenávidím hubené ženy. Řekl jsem jí, že jestli moc zhubne, rozvedu se s ní, zlobí se dvaatřicátník Isilmu.
O lásce k obezitě ví své i jeden majitel internetové kavárny. Když pozdě večer podnik zavírá, nachází mnoho počítačů otevřených na porno stránkách specializovaných na ženy s velikostí XL.
Hodnotu obezity v arabském světě diktuje život nomádů, kteří bojují o přežití v pouštních podmínkách. Nadváha je chápána jako známka zdraví a bohatství. V Saúdské Arábii je obézních 44 procent žen, v Bahrajnu, Egyptě a Kuvajtu je to třetina ženské populace.
Kurátor islámských textů Sajf Islám nabízí toto vysvětlení: "Muž se chce oženit se ženou, která jeho dům zaplní. Chce, aby jeho příbytek zdobila jako skříň nebo televize. To, jak vypadá žena, dává domu váhu."
Nabourat společenskou hodnotu tloušťky je těžké, avšak naději vzbuzuje rostoucí touha po tělesné kondici. Na stadionu v Nuakšottu lze večer spatřit něco, co by bylo ještě před deseti lety nemyslitelné: buclaté ženštiny zahalené od hlavy k patě do závojů si ostře vykračují po oválu a zjevně se přitom potí.
Je mezi nimi i čtyřicátnice Ramla Mint Ahmadová. Chodit sem začala před šesti lety a tehdy si omotávala závoj těsně kolem hlavy, aby ji nikdo nepoznal. Dnes se o to nestará, tvář má odhalenou. Drží dietu, aby shodila něco z tukových vrstev uložených kolem pasu.
Její matku jako dítě budili v noci a dávali jí pít velbloudí mléko. Proti "cvičení" ani držení diety své dcery nic nenamítá. Ramla je jediná obézní z jejích tří dcer. Zbylé dvě jsou štíhlé, mají dlouhé gazelí nohy a v Americe by jim štíhlé pasy záviděl kdekdo. Ne tak jejich vlastní matka. Na otázku, která z jejích dcer je nejhezčí, nad oběma hubenými mávne pohrdavě rukou: "Tyto dvě určitě krásné nejsou." Ramla má podobě jako matka tučné břicho, těžká ňadra a objemná stehna, avšak matka o ní říká: "Tato má tvář královny."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 24. února 2009 v 20:27 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce, kvalitně posilovat, dělat kulturistiku a další věci, tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam a navíc za pokus nic nedáte ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama